Połączenie przez XMPP

Z wiki.nadajnik.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Protokół XMPP który jest komunikatorem zaprojektowanym dla zdecentralizowanej, znormalizowanej, rozszerzalnej, interoperacyjnej, sfederowanej sieci, która jest otwartym standardem. Architektura sieci XMPP jest podobna do poczty e-mail; każdy może uruchomić swój własny serwer XMPP i nie ma centralnego serwera głównego. To podejście oparte na sfederowanym systemie otwartym umożliwia użytkownikom współpracę z innymi osobami na dowolnym serwerze przy użyciu konta użytkownika „JID”, podobnego do adresu e-mail.

Jednym z pierwotnych celów projektowych wczesnej społeczności open-source Jabbera było umożliwienie użytkownikom łączenia się z wieloma systemami wiadomości błyskawicznych (zwłaszcza z systemami innymi niż XMPP) za pośrednictwem jednej aplikacji klienckiej. Dokonano tego za pośrednictwem podmiotów zwanych transportami lub bramami do innych protokołów komunikatorów internetowych, takich jak SMS, IRC, e-mail i wiele innych. XMPP zapewnia ten dostęp na poziomie serwera, komunikując się za pośrednictwem specjalnych usług bramy działających obok serwera XMPP. Każdy użytkownik może „zarejestrować się” w jednej z tych bram, dostarczając informacje potrzebne do zalogowania się do tej sieci, a następnie może komunikować się z użytkownikami tej sieci tak, jakby byli użytkownikami XMPP.

Istnieje wiele serwerów XMPP które wspierają bramkę IRC np. jabbim.cz, nadajnik.org. Należy pamiętać że wówczas trzeba skorzystać z bramki wbudowanej w serwer którego używamy, chyba że wybraliśmy nadajnik to wtedy wystarczy kliknąć w link do bramki XMPP wyżej w tym dokumencie, w dziale mostów.

Conversations

  1. Rejestrujemy konto:

https://i.imgur.com/I3LTJ61.png

  1. Po uruchomieniu conversations, klikamy w 3 kropki w prawym górnym rogu i wybieramy opcję “Zarządzaj kontami” następnie w ludzika z plusikiem i logujemy się:

https://i.imgur.com/mpXa9GK.jpg

  1. Opcjonalnie można dodać swój avatar (można pominąć, ludzie z IRC i tak go nie zobaczą)

https://i.imgur.com/pHsTmMd.jpg

  1. Jesteśmy w głównym oknie aplikacji:

https://i.imgur.com/qdX7vxu.jpg

  1. Klikamy w plus i “Dołącz do kanału publicznego”

https://i.imgur.com/ILwrq1I.jpg

  1. Wpisujemy adres kanału:

https://i.imgur.com/6omOJi3.jpg

  1. I łączymy z serwerem:

https://i.imgur.com/6TqPb2E.jpg

Enjoy!

Gajim