Połączenie przez Matrix

Z wiki.nadajnik.org
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyobraź sobie świat, w którym komunikacja jest nie tylko wygodna, ale także bezpieczna i zdecentralizowana. Protokół Matrix rewolucjonizuje sposób, w jaki się łączymy, zapewniając, że Twoje rozmowy są prywatne i nie są kontrolowane przez pojedynczy podmiot. Dzięki Matrix Twoje wiadomości, połączenia i dane są kompleksowo szyfrowane, co sprawia, że przechwycenie lub podsłuchanie Twojej komunikacji jest prawie niemożliwe. To przyszłość bezpiecznej, zdecentralizowanej komunikacji. Jak ważna jest dla Ciebie prywatność w dobie rosnącego nadzoru cyfrowego? Martwisz się kontrolą, jaką scentralizowane platformy mają nad Twoimi danymi i rozmowami? Czy jesteś gotowy odzyskać swoją prywatność i swobodę komunikacji dzięki protokołowi Matrix?

Protokół Matrix to sposób komunikowania się różnych programów do obsługi wiadomości błyskawicznych (IM). Wyobraź sobie, że masz dwóch przyjaciół, Alicję i Boba, którzy używają różnych komunikatorów — Alicja używa WhatsApp, a Bob używa Skype'a. Normalnie Alicja i Bob nie byliby w stanie komunikować się bezpośrednio, ponieważ ich komunikatory nie są ze sobą kompatybilne.

Ale dzięki protokołowi Matrix Alicja i Bob mogą nadal wysyłać sobie wiadomości, ponieważ protokół Matrix działa jak tłumacz między ich różnymi komunikatorami. Kiedy więc Alicja wysyła wiadomość do Boba za pomocą WhatsApp, protokół Matrix tłumaczy wiadomość na format zrozumiały dla Skype'a, a następnie dostarcza ją Bobowi.

W ten sposób protokół Matrix umożliwia współpracę różnych programów do obsługi komunikatorów internetowych, dzięki czemu użytkownicy mogą komunikować się ze sobą niezależnie od używanego programu do obsługi komunikatorów internetowych. Jest to podobne do tego, jak tłumacz pomaga ludziom z różnych krajów zrozumieć się nawzajem, nawet jeśli nie mówią tym samym językiem.

Protokół matrix który oprócz własnego rozwiązania (szyfrowane konwersacje, kanały, rozmowy głosowe i wideo) posiada bramkę IRC, pozwalającą na wygodne korzystanie z kanału.

  1. Pobierz i zainstaluj program kliencki Matrix. Większość ludzi wybiera element. Użyj internetowej wersji Element, jeśli nie możesz zainstalować jej lokalnie.
  2. Użyj zdrowego rozsądku, aby wybrać mądrze. Na tej stronie może pojawić się dowolny serwer, chyba że znajduje się na liście zablokowanych. Rekomendacje można znaleźć tutaj.
  3. Zarejestruj nowe konto użytkownika Matrix, wprowadzając nazwę użytkownika, hasło i adres e-mail. Niektóre serwery nie wymagają podawania adresu e-mail, inne tak. Aby zmienić serwer, kliknij "Edytuj" obok adresu serwera.
  4. Naciśnij „Zarejestruj się” i postępuj zgodnie z instrukcjami.


Po wybraniu opcji Register (zarejestruj) musimy wprowadzić nazwę użytkownika (widoczną dla innych użytkowników Matrixa, na IRC możemy używać innej) i hasło. Adres e-mail lub numer telefonu jest nieobowiązkowy, na wypadek potrzeby resetowania hasła. Jeżeli założymy konto na domyślnym serwerze (nie będziemy nic tam zmieniać), nasz adres, który możecie podać innym użytkownikom Matrixa będzie wyglądał tak: @twojanazwa:matrix.org. Zostaniesz zapytany/a o to, czy chcesz dostawać powiadomienia na pulpicie, polecam włączyć. Naciskając na ikonę ustawień (zębatkę) uzyskujemy dostęp do menu, gdzie możemy zmienić awatar i nazwę wyświetlaną innym użytkownikom Matrixa. Możemy też ustawić sobie ciemny motyw i zmienić język na nasz ojczysty język.

Zobacz też